Wszystko, co musisz wiedzieć o hydraulice siłowej

Hydraulika siłowa to dziedzina fizyki, która skupia się na działaniu płynów dynamicznych (będących w ruchu) i ich możliwościach do napędzania i sterowania procesami, maszynami i urządzeniami. Historia hydrauliki siłowej sięga starożytności, kiedy to medium na którym opierała się hydraulika siłowa, była woda, a jednymi z pierwszych instalacji, w których człowiek zaprzągł do pracy ciecze, były rzymskie akwedukty. Dziś ta gałąź mechaniki opiera się na płynach dających się łatwiej sprężać i rozprężać, zasada działania jest jednak niezmienna.

  • Hydraulika siłowa — jak to działa?
  • Szeroki asortyment zawierający elementy hydrauliki siłowej
  • Zastosowanie przewodów hydraulicznych i układów hydraulicznych

Hydraulika siłowa — jak to działa?

Podstawą działania współczesnej hydrauliki siłowej są oleje o zwiększonej gęstości, ale także smary. Umieszczone w układzie zamkniętym zaopatrzonym w pompę — urządzenie wymuszające ich ruch (ściskanie i rozprężanie) wytwarzają energię, którą odbierają zainstalowane w układzie silniki, cylindry lub siłowniki hydrauliczne. Proces ten odbywa się dwuetapowo — najpierw podciśnienie wytwarzane za pomocą siły mechanicznej zasysa ciecz ze zbiornika. Następnie jest ona wtłaczana do układu hydraulicznego urządzenia, przez co tworzy się ciśnienie. Sprężona tym sposobem ciecz, dążąc do równowagi, czyli starając się rozprężyć, porusza podłączonym do układu urządzeniem. Im ono większe (cięższe), tym większe musi być ciśnienie sprężonej cieczy, żeby dała radę je “podźwignąć”.

Szeroki asortyment zawierający elementy hydrauliki siłowej

Przewaga hydrauliki siłowej nad innymi napędami polega na tym, że jest ona niezależna od energii zewnętrznej. Wykorzystujące ją urządzenia nie muszą być podłączone do prądu, co znacznie rozszerza obszar ich zastosowania — mogą być stosowane np. w terenie, z dala od źródeł zasilania. Nie generują również spalin, mogą więc być z powodzeniem używane w pomieszczeniach zamkniętych, również ze względu na to, że nie trzeba się obawiać o spowodowanie wybuchu albo pożaru tak jak w przypadku paliw czy zasilania elektrycznego. Hydraulika siłowa jest niezawodna, precyzyjna i łatwo nią sterować. Technologia ta jest również wydajna, napędzane w ten sposób urządzenia działają szybciej, pozwalają zatem na zwiększenie rentowności wspieranego przez nią procesu. Układy hydrauliczne są też bardzo trwałe i wytrzymałe na działanie warunków zewnętrznych, co z kolei przyczynia się do generowania oszczędności w kosztach utrzymania ich w sprawności.

Potrzebujesz poszczególnych części, które zawiera hydraulika siłowa? Sklep internetowy www.aldomarket.pl w swoim asortymencie posiada wszelkie niezbędne elementy, które będą wymagane podczas montażu.

Zastosowanie przewodów hydraulicznych i układów hydraulicznych

Hydraulika siłowa jest podstawą działania licznych maszyn i urządzeń. Najbardziej popularnym urządzeniem napędzanym w ten sposób jest oczywiście najzwyczajniejszy podnośnik hydrauliczny, znany chyba każdemu. To niezwykle proste urządzenie jasno i zrozumiale demonstruje zasadę działania hydrauliki siłowej i dzięki niemu można zrozumieć w jaki sposób działa ona w przemyśle, motoryzacji, górnictwie czy transporcie. Oprócz siły wykorzystywanej do kopania, dźwigania, przenoszenia (na przykład w maszynach rolniczych, budowlanych czy transportujących) oferuje ona precyzję przydatną w układach kierowniczych i hamulcowych (samochody), czy systemach wysuwania podwozia (samoloty).

Hydraulika siłowa to zjawisko, które ułatwia życie człowieka od wieków. Praca nad jego rozwojem i zastosowaniem pozwala na coraz szersze użycie tej korzystnej technologii. Wykorzystaj poszczególne komponenty do renowacji maszyn rolniczych oraz w rożnorodnych gałęziach przemysłu.

Możesz również polubić…