Jak pieszy może zadbać o bezpieczeństwo na drodze?

Często mówi się o tym, że do większość wypadków drogowych z udziałem pieszych dochodzi z winy kierowców. Statystyka to potwierdza, co nie znaczy jednak, że piesi są całkowicie bez winy. Nie brak osób, które swoją nieuwagą, nadmierną beztroską czy zwyczajną bezmyślnością sprawiają, że to kierowcy znajdują się w trudnej sytuacji i często cudem unikają kolizji. Jeśli nie chcesz być jedną z nich, sprawdź, czy na pewno wiesz co wolno ci na ulicy, a czego zabrania ci prawo.

Jak prawidłowo zachować się na przejściu dla pieszych?

Wielu pieszych traktuje popularną zebrę jako miejsce, gdzie można wszystko i gdzie zawsze jest bezpiecznie. Teoretycznie kierowca zawsze powinien ustąpić pierwszeństwa osobom, które już znajdują się na pasach. Nie znaczy to jednak, że pieszy może wtargnąć na pasy przed przejeżdżającym autem – jeśli tak zrobi, grozi mu mandat.

Przepisy mówią też, przejście dla pieszych należy pokonać szybko i sprawnie, bez zatrzymywania się, bez zaglądania w telefon. Jeśli Policja zauważy, że tak robimy, może ukarać nas mandatem w wysokości 50 zł.

Pieszy na drodze, nie na chodniku – będzie mandat?

W wielu mniejszych miejscowościach można zauważyć brak chodników przy drogach. Piesi, którzy tamtędy chodzą, korzystają więc z jezdni. O ile robią to poprawnie, nie ma w tym nic złego, wiele osób zapomina jednak o podstawowej zasadzie: przy braku chodnika zawsze chodzimy lewą stroną jezdni. Jeśli przemieszczamy się w grupie, musimy iść jeden za drugim nie obok siebie. Osoby, które nie przestrzegają tych zasad, narażają się na mandat.

 

Możesz również polubić…