Dna moczanowa – co to jest i skąd się bierze?

Dna moczanowa, inaczej znana jako artretyzm i podagra, jest znana od stuleci. Mimo upływu lat, postępu medycy, wciąż nie do końca znane są przyczyny jej występowania. Poznaj przyczyny występowania dny moczanowej.

 

Dna moczanowa przyczyny

 

Podstawową przyczyną występowania dny moczanowej jest odkładnie kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy pochodzi zarówno z obumierających tkanek, jak i z puryn dostarczanych wraz z dietą. Pewne ilości kwasu moczowego, rozpuszczalne są przez nasz organizm. Jeżeli norma zostanie przekroczona, zaczyna się on krystalizować. Stale podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi powoduje wzrost kryształków. Zaczynają się one odkładać w stawach i tkankach okołostawowych. Organizm próbuje je wchłonąć, niestety przy wysokim stężeniu jest to niemożliwe. Osadzające się kryształki – moczany, posiadają ostre krawędzie. Powoduje to niszczenie pobliskich tkanek, co jest przyczyną bólu i powracającego stanu zapalnego.

 

Dna moczanowa powstawanie

 

Dna moczanowa ma różne przyczyny. Może mieć podłoże genetyczne, ale wynikać może z długotrwałej, nieprawidłowej diety. Zmiana diety na prawidłową, powoduje stopniowy zanik kryształków przynosząc ulgę w bólu choremu.

 

Długość trwania choroby

 

Dna moczanowa rozwija się od kilku dniu, do nawet kilkunastu lat. Początkowy etap choroby przebiega bezobjawowo, dlatego trudną ją wykryć. Po zdiagnozowaniu, chory już zawsze będzie musiał stosować się do zaleceń lekarza odnośnie trybu życia i leków.

 

Możesz również polubić…